couple sitting near trees during golden hour

Prep / Samlivskurs oslo

Styrk parforholdet med bedre kommunikasjon

Et godt samliv handler om mer enn kjærlighet – det handler om å forstå hverandre, håndtere utfordringer sammen og bevare nærheten i hverdagen. Mange par opplever misforståelser, dårlig kommunikasjon eller gjentakende konflikter som skaper avstand. PREP-kurset gir dere verktøyene til å bryte negative mønstre, bygge et sterkere samspill og finne tilbake til gleden i forholdet.

«Kursinnholdet passet så bra for oss og våre problemer, at vi fikk følelsen av at kurset var skreddersydd til akkurat vårt parforhold. Men det vet vi jo at det ikke var. Det vitner om at problemene våre er typiske problemer og noe mange kan kjenne seg igjen i.»

— NINA OG JONAS, AKERSHUS

Logo prep kopi

Hva er PREP?

PREP står for Prevention and Relationship Enhancement Program og er et anerkjent samlivskurs utviklet for par som ønsker en sterkere og mer stabil relasjon. Kurset gir praktiske strategier for å forbedre samspillet i hverdagen, redusere konflikter og bygge et solid fundament for fremtiden.

Har forholdet deres stoppet opp? Opplever dere at små misforståelser vokser seg store, eller at kommunikasjonen ikke flyter som før? PREP hjelper dere med å forebygge konflikter før de eskalerer og gir dere verktøyene til å løse utfordringer på en sunn måte. Enten dere vil styrke et allerede godt forhold eller finne tilbake til hverandre, vil PREP gi dere en ny start.

couple sitting near trees during golden hour
«Et sterkt forhold starter med god kommunikasjon – lær å lytte, forstå og vokse sammen.»

Hvem passer PREP-kurset for?

PREP-kurset er for alle par, uansett alder eller hvor lenge dere har vært sammen. Det passer både for dere som ønsker å styrke forholdet, og for dere som opplever utfordringer med kommunikasjon og samspill.

✔ Har vært sammen i mange år og vil bevare nærheten – Dere har et godt forhold, men ønsker å unngå at kommunikasjonen svekkes over tid.

✔ Er i en travel hverdag og føler dere glir fra hverandre – Jobb, barn og forpliktelser tar mye plass, og forholdet får mindre oppmerksomhet.

✔ Opplever mye småkrangling som tærer på forholdet – Dere havner ofte i de samme diskusjonene og ønsker å lære bedre måter å håndtere uenigheter på.

✔ Har hatt en tøff periode og ønsker en ny start – Det har oppstått spenninger, misforståelser eller avstand, og dere trenger verktøy for å finne tilbake til hverandre.

✔ Er et ungt par som vil bygge et solid fundament – Dere vil styrke forholdet fra starten av og lære gode kommunikasjonsvaner for fremtiden.

✔ Vurderer samlivsbrudd, men vil gi forholdet en sjanse – Dere ønsker å utforske om bedre kommunikasjon og forståelse kan gi forholdet ny mening og retning.

Uansett hvor dere er i forholdet, gir PREP-kurset dere innsikt, verktøy og teknikker for å skape et tryggere og mer stabilt samliv.

Hva lærer dere på kurset?

Kurset gir konkrete verktøy og teknikker for å forbedre forholdet.
Gjennom undervisning, parvise samtaler og øvelser vil dere lære å:

✔ Forstå og bryte negative kommunikasjonsmønstre
✔ Identifisere og håndtere konflikter konstruktivt
✔ Lytte og uttrykke behov på en tydelig og respektfull måte
✔ Styrke vennskapet og nærheten i forholdet
✔ Jobbe med forsoning og tilgivelse
✔ Ta vare på kjærligheten og samlivet på lang sikt

Forbedret kommunikasjon

Lær å uttrykke tanker og følelser tydelig, lytte aktivt og forstå hverandre bedre for et mer harmonisk samliv.

Effektiv konfliktløsning

Få verktøy til å identifisere problemer tidlig, håndtere uenigheter konstruktivt og finne løsninger som styrker forholdet.

Økt nærhet og samhold

Jobb med å bevare kjærligheten, forsterke vennskapet og skape et dypere bånd som gir glede og trygghet i hverdagen.

«Vi lærer ikke bare å snakke, men å virkelig lytte – å forstå før vi svarer.»

man in white shirt hugging woman in white shirt

Bra å vite

Alle samtaler og øvelser skjer kun mellom dere som par – det er ingen gruppearbeid eller deling av personlige erfaringer med andre. Kurset gir dere konkrete verktøy som kan brukes umiddelbart i hverdagen, og passer for både nye og etablerte par.

Eksempler på øvelser:

Tale- og lytteteknikk

En av de mest sentrale øvelsene er å praktisere en strukturert samtalemetode der den ene snakker mens den andre lytter aktivt uten å avbryte. Dette hjelper med å unngå misforståelser og fremmer en trygg dialog.

Gjennom refleksjonsøvelser lærer dere å gjenkjenne mønstre i kommunikasjonen som kan skade forholdet, for eksempel kritikk, forsvar, tilbaketrekning eller nedvurdering av partner.

Her trener dere på å finne løsninger på utfordringer sammen, med fokus på samarbeid og forståelse i stedet for skyldfordeling. Dere lærer teknikker for å løse konflikter uten å eskalere dem.

Enkle øvelser hjelper dere med å styrke båndet og gjenoppdage hva dere setter pris på hos hverandre. Dette kan være små daglige handlinger, kjærlighetsspråk eller felles aktiviteter som skaper nærhet.

Gjennom guidede samtaler lærer dere hvordan man kan gi og ta imot en ekte unnskyldning, bygge tillit og gå videre etter konflikter.

Øvelsene er praktiske og enkle å ta i bruk i hverdagen, slik at dere får konkrete verktøy dere kan bruke umiddelbart.

«Kursinnholdet passet så bra for oss og våre problemer, at vi fikk følelsen av at kurset var skreddersydd til akkurat vårt parforhold. Men det vet vi jo at det ikke var. Det vitner om at problemene våre er typiske problemer og noe mange kan kjenne seg igjen i.»
NINA OG JONAS, AKERSHUS
«Etter et par år og et barn, og ettter et svært vellykket prep-kurs var det på tide med et fornyet forholdsfokus. Samlivskurs for småbarnsforeldre med Ann Sofie og Anna gav oss akkurat det vi trengte. Vi fikk frisket opp PREP, fikk konkrete råd og øvelser til videre arbeid for «forholdsgnisten» og ikke minst motivasjon til å prioritere hverandre. Kombinert med en deilig badeopplevelse og god lunsj ble det en komplett dag. Vi kan varmt anbefale dette kurset!»
KATRINE OG GØRAN, OSLO
«Takk for meget nyttig PREP-kurs, Torgeir og Anna! Etter deres kurs glir samtalene mye lettere og livet er lekende lett.»
GRO KRISTIN OG HANS OLAV, ARENDAL

kursledere

Kurset ledes av Torgeir Hjellnes og Anna Sigridsdatter Heen. Ved få kursdeltakere vil kurset kun ha én kursleder, Anna Sigridsdatter Heen.

Anna er en erfaren samlivsterapeut, sexolog og individualterapeut med flere tiår bak seg innen parterapi og relasjonsveiledning. Hun har hjulpet utallige par med å forbedre kommunikasjonen, løse konflikter og bygge sterke, varige forhold.

I tillegg til PREP-kursene tilbyr Anna også online terapi og fysisk oppmøte i Oslo for individuell oppfølging. Nå kan du også få innsikt og gode råd fra hennes lange erfaring gjennom hennes nye podcast, hvor hun deler kunnskap, refleksjoner og praktiske verktøy for et bedre samliv.

Villa1 (6)
white printer paperr

Kurskalender

okt
24
lør
PREP-kurs for å kommunisere bedre
okt 24@10:00 am-okt 25@4:00 pm

PREP-kurs for å kommunisere bedre

Kommuniserer du og partneren din dårlig? Er dere ikke så gode på problemløsning? Savner dere nærheten og  varmen? Da kan PREP-kurs være tingen!

PREP er et  parkurs for å bli bedre på kommunikasjon og problemløsning, og finne tilbake til ressursene, gleden og nærheten dere hadde da dere ble kjærester. PREP passer både for nyetablerte par og par som som har levd sammen i lang tid.

Bedre gave til dere selv eller andre finnes ikke når kjærligheten trenger hjelp!

KURSINNHOLD:
På et PREP-kurs vil det handle om kjærlighet, forventninger, glede og vennskap, men aller mest om god kommunikasjon og hva som hindrer god kommunikasjon. Vi ser  på ødeleggende kommunkasjonsmønstre som par har. Vi tar opp problemhåndtering og problemløsning. Målet er at dere kan kjenne igjen hva slags konflikter som kan skade forholdet, og lære noen grep som kan tas for å forbedre kommunikasjonen og løse problemer. Vi ser også på  hva dere kan gjøre for å styrke  og utvikle  det som er  av  ressurser og gleder i samlivet.

Under alle øktene er det parsamarbeid etter at kurslederne har introdusert temaet. Det er ikke noe form for gruppearbeid, og ingen trenger å dele noe i plenum.

Dette kurset er ment som et nærende og byggende møte mellom de to som er partnere.

KURSLEDERE: Anna Sigridsdatter Heen og Torgeir Hjellnes.  Ved  få kursdeltakerer er det bare en  kursleder, dvs. Anna Sigridsdatter Heen.

TID:      Lørdag kl. 10.00-17.30 og  søndag kl. 9.30-16.00

PRISER OG PRAKTISK:

Dette PREP-kurs holdes på Thon hotell, Oslo Airport. Kurspris er kr. 7000 per par som dekker honorar til oss som er kursledere.  Dertil kommer hotellutgiftene. Vi har framforhandlet ulike hotellpakkeløsninger med og uten overnatting. Alle  deltakerne må velge  en av hotellpakkene.

Vi tar løpende i mot påmeldinger til våre kurs!

Alle våre kurs er åpnet for deltakere fra hele landet, så hvorfor ikke ta  dere en helg på Østlandet og investere  i forholdet deres? Du og din partner er velkomne til å melde dere på!

PREP- kurs for par som vil få et bedre samliv, og bli bedre på kommunikasjon.

 

PÅMELDING OG BETALING:
Kurspåmelding: Full ut   påmeldingsskjemaet,  Eller ta direkte kontakt med kursleder Anna Sigridsdatter Heen.

post@annasigridsdatterheen.no, tlf. +47 91 86 86 58

 

Avmelding
Ved avmelding som skjer innen en måned før kursstart, vil kursavgiften bli refundert. Ved senere avmelding refunderes ikke beløpet med mindre påmeldingen overføres til et senere kurs.
Hvis du eller partneren blir syk kan dere delta på et senere kurs, forutsatt at det opprinnelige kurset er betalt.

Velkommen til PREP kurs!

Praktisk informasjon

Kurset går over to dager med totalt 14,5 timer undervisning og øvelser. Deltakeravgiften er kr 7000 per par, og dere velger en hotellpakke etter behov. Kurset er åpent for par fra hele landet, og vi har løpende påmelding. Klikk på overskriftene under for å lese mer om pris, varighet og praktisk informasjon.

Påmelding

Dere melder dere på det kurset dere ønsker å delta på ved å kontakte en av oss som er kursledere. Vi gir raskt svar på om det er ledige plasser og foretar påmelding.

Vi holder fire PREP-kurs i året, hvorav to i vårsemesteret og to i høstsemesteret. Kursene holdes på Thon hotell Oslo Airport, Balders alle 2,  som ligger litt nord for Gardermoen. 

Dette er ordinære PREP-kurs over en helg (to dager), dvs. fullversjon av PREP.

 Kontakt oss for å få mer info

PREP-kurset arrangeres i Oslo, ved Thon Hotel Oslo Flyplass (Gardermoen).

Kursavgiften per par er kr. 7000 som er honorar til oss kursledere i Samlivsskolen. Med i kursavgiften følger også et arbeidshefte dere får til odel og eie. Dere betaler kursavgiften til oss i Givende Samliv.

Dertil kommer utgiften til hotelloppholdet. Det finnes flere hotellpakker å velge mellom med og uten overnatting, men alle må velge en av hotellpakke. Dere melder fra til oss i Samlivsskolen om deres hotellpakkevalg så formidler vi  det videre til vår bookingkontakt på hotellet. Dere betaler for oppholdet i resepsjonen ved ankomst. Referer til at dere skal på PREP-kurs i regi av Samlivsskolen.

Dere kan velge mellom tre ulike «hotellpakker» med og uten overnatting, men alle må velge en hotellpakke.

HOTELLPAKKEPRISER 2025

Inkludert i hotellpakkeprisen er også leie av møtelokale.

Alternativ A: Med en overnatting fra lørdag til søndag. Lunch og middag på lørdag, frokost og lunch på søndag, kr. 4485 per par i dobbeltrom.

Alternativ B: Overnatting to døgn dvs. fra fredag, samt lørdag. Middag på fredag kveld, frokost, lunch og middag på lørdag og frokost og lunch på søndag, kr. 5830 per par i dobbeltrom.

Alternativ C: Kun dagpakker, ingen overnatting Inkluderer pausemat og lunsj både lørdag og søndag (2×2 per par) – kr. 3140.

Dere får mer for pengene ved å velge en av hotellpakkene med en overnatting så anbefaler dere å vurdere den selv om dere bor rett i nærheten. Når dere tilbringer hele tiden på hotell er det lettere å koble ut og tune dere maksimalt inn på hverandre. Da gjør dere samtidig noe mer ut av dette kurset dvs. investerer litt ekstra i samlivet denne helgen.

Ved avmelding som skjer innen en måned før kursstart, vil kursavgiften bli refundert. Ved senere avmelding refunderes ikke beløpet med mindre påmeldingen overføres til neste kurs.
Hvis du eller partneren blir syk kan dere delta på et senere kurs, forutsatt at det opprinnelige kurset er betalt.

Vær også oppmerksom på at bestilt hotellpakke også må betales dersom avbestillingen gjøres senere enn 14 dager før kurset starter.

Del dette kurset Med andre:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Built in Breakdance
villa1 (6)

Hei! Anna er navnet👋 Som din samtaleterapeut, coach, og sexolog, er jeg her for deg som ønsker å snakke åpent, enten i Oslo eller online.

Som samtaleterapeut, coach og sexolog, er jeg her for å hjelpe deg. Usikker på om dette er noe for deg? 📞Ring meg gjerne, så prater vi om det – helt uforpliktende.  Du kan også legge igjen navn og nummer, så ringer jeg deg opp.